Sida 1 av 2

Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 09 jan 2010 22:53
av Tantrum
Här kommer ett litet smakprov på dagens bravader. Pallar inte trixa med alla 120 bilder nu, men det kommer en writeup framgent :)

Man kan väl kalla denna för en kul utmaning:

Bild
Inte mer än 15 minusgrader :)

Bild
Varmvatten for the win!

Bild
Leran efter en fjärdedels dörr

Bild
Klarlacksläpp efter tidigare reparation eller liknande. Lacken satt löst från början, men den mjuknade av varmvattnet :)

Bild
Lite lagom oxiderad också såklart.

Mer kommer! :)

Re: Teaser: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 09 jan 2010 23:10
av Jiiins
Härligt lik :D Väntar tålmodigt på fler kort ;)

Roligt med en teaser :jeps

/Jiiins

Re: Teaser: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 09 jan 2010 23:22
av deciso
ÅÅÅÅÅ vad jag blir avis på dig. Jag vill också polera.

Får den smaka på buffer 2000 ?

Re: Teaser: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 09 jan 2010 23:30
av Tantrum
Det var lite rock'n'roll faktiskt. Det var liksom ingen tvätthall utan mer ett garage, så vi skippade högtrycken och körde med starkare kem helt enkelt. Sen en runda med karossvamp och clay.
Vet att man inte bör använda varmvatten på en iskall bil, men jag körde på det ändå. Dessutom är det enklare att polera tempererade paneler :)

Den fick delvis smaka Lahega 13 & 18 med deras trissor. Resten körde jag med Menzerna Final Finish eller Power Finish efter behov. Allt med roterande dock. Lackskyddet blev efter en grundlig spritning Lahega 36.

Re: Teaser: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 00:33
av Tantrum
Här kommer lite utförligare info :)

Arbetsprocessen:
Avspolning.
Avfettning med riktigt starkt alkaliskt medel. Körde en blandning om 1:4 eller liknande.
Tvätt. Använde en cocktail bestående av Ultima Paint Guard Wash och Prox Grovrengöring :)
Clay. Använde Biltemas vaxschampo som glidmedel.
Avspolning.
Avtorkning. Blåste rent alla lister och skarvar med tryckluft.
Polering.
Kosmetiska på plast och gummi.
Lackskydd.

Använda produkter:
Fordonsavfettning Grön.
Ultima Paint Guard Wash.
Prox Grovrent.
Mikrofibertvätthandskar.
Meguiars milda clay.
Karossvamp.
Roterande och oscillerande polermaskiner. Jag körde roterande på allt utom vänster framskärm och vänster förar- och passagerardörr där ägaren själv brassade på med cyclokopia.
Menzerna Power Finish och Final Finish.
Lahega No. 13 och 18.
Lahega No. 36.
Trissor av olika hårdhet och fabrikat.
Concept Vista.
Biltema däckglans.

Jag ska säga det med en gång. Planen med den här rekonden var inte perfektion. Ägaren ville främst ha bort oxiden och en blank bil så det löste vi.

En fin dag!
Bild

Bild

Bild


Djupfryst bil.
Bild


Fina kristaller. Det var som sagt rätt kallt ute.
Bild
Bild
Bild
Bild

Is och snö måste bort! Körde med halvvarmt vatten och det ångade rätt rejält :)
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild

Dags för clay. Jag började på passagerarsidan med clay och kompisen förarsidan med karossvamp.
Bild
Bild
Bild
Mycket skräp i lacken!

Inspektion av lackens kondition. Inte den bästa kan man säga... Alla klarlacksläpps moder typ. Den var lös från början, men korvade av sig i stora sjok när jag spolade varmvatten. Detta pillades försiktigt bort sedan.
Bild
Bild
Bild
Bild

Etsningar, oxid, repor, dörruppslag och lite rost. Bordet stod fulldukat. Härligt.
Bild
Bild
Bild
Bild

Hologram. Ditec original!
Bild
Bild
Bild

Mycket godsaker. Notera särskilt tvärniten med karossvampen :D
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild


Testar kombinationer. Första bilden visar Lahega 18 med deras svarta mjuka trissa. Lite för mild kombo, även om två omgångar på hög hastighet lyfte all oxid. Testade sedan 18 med orange hård trissa, 13 med svarta trissan och slutligen 13 med orangea trissan. Jag körde med skarpaste kombinationen första vändan och gick över huven igen med orange trissa och 18. Det blev blankt och fint!
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild

Här har en skojfrisk f-n varit framme. Dvs. jag själv.
Bild

50/50 på framskärmen.
Bild


Såhär såg det ut efter ett varv Lahega No.18 på en lila sprängd 95 mm trissa. Den mesta oxiden är borta, men ytterligare ett varv krävs för att det ska bli bra. Körde även med lila sprängd tillsammans med Power Finish och No. 13 och båda funkade riktigt klockrent. Viss fördel Power Finish avseende glansen. Annars är de relativt lika. Fortsatte runt bilen med Power Finish och Final Finish efter behov. Taket körde jag med 13 och 18 på orange hård trissa.
Bild

Sa åt min kompis att klicka lite No. 18 på en applikator och gno "som För hundra gubbar själv" och det gjorde han.
Bild


50/50 på taket.
Bild

Det börjar arta sig! Det återstår som synes endel defekter... det är etsningar från fågelbajs. Det skulle definitivt kräva minst våtslip för att lyfta dem. Två polersteg påverkade dem inte nämnvärt.
Bild
Bild
Bild

Det blir riktigt blankt i alla fall!
Bild
Bild
Bild

Lackskydd applicerat. Lahega No. 36 blev valet idag. Smidigt och krämigt, men lite trixigt att torka av om man lagt för flödigt.
Bild
Bild

Ägaren putsade sitt Sportauspuff själv. Med Lidls vaxpolish såklart :D
Bild


Klaaart! En pizza, 8 pepparkakor, 5 koppar kaffe och 10 timmar senare.
Bild
Bild

Notera smudgen bredvid handtaget. Den försvann skyndsamt direkt efter att bilden togs.
Bild

Det där ser väl ganska bra ut?
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild

Bara det roliga kvar då...
Bild
Bild

Som ny! Tvättad två gånger i ljummet vatten med ett par skvättar alkalisk avfettning och ursköljd.
Bild


Tack för uppmärksamheten! Kritik och kommentarer emottages tacksamt!

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 02:06
av carina
Men jösses!!!!! :shock:
Hockus Pockus flera varv och sen ba`så blankt änna!!!!!

Skitbra jobbat!!!! Jag är stum!!! :best

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 07:31
av hebbe
bra jobbat, mycket trevlig läsning. klarlacksläppen ser ut som att det suttit folie på bilen.

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 08:57
av rkoo
Ser onekligen bra mycket bättre ut!

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 09:05
av Stupid-Flanders
Såg väl ok ut! :lol:

Skämt åtsido, grymt jobbat :best

Vad tyckte du om 36:an?

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 09:07
av raffe
Fantastiskt !!! Gratulerar. Mvh Raffe

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 11:37
av Göran
Otroligt, var det minusgrader i själva hallen också? BRa resultat, verkligen!

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 17:08
av marcus
Bra jobbat, Tantrum. Kul att läsa om dina jämförelser av polermedlen, mkt intressant.

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 18:52
av jaxpo
Sillmjölkar va bra det blev :nicka . Har själv haft en likadan röd s40 -99. Den du gjorde verkar vara en -00 (? ;) )
Jag hade inte problem med klarlacksläpp men dock oxid såklart. Är det nått speciellt med den bilen du gjorde me tanke på klarlacksläppet?

Hoppas jag inte stjäl uppmärksamheten från dig Tantrum, men så här såg den ut
Bild

//Johan

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 18:55
av mortil
trevligt med såna här bilar när dom blir bra i slutänden . snyggt jobbat :D

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 15 jan 2010 19:18
av Jiiins
En får tacka för ett trevligt repotage :D

S40 det blir mycket att maskera ;) (Ush)..... :) Det blev en härlig förvandling o vilka fin blänka det var på ute kortet fin kontrast mot snön med en röd o blank bil 8-)
Du får godkänt för jobbet :P


/Jiiins :cheers

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 16 jan 2010 10:06
av Tantrum
Tack alla! :D

Göran: Det var inte minusgrader i hallen. Vi hade nog 10-15 plusgrader iaf. Men när vi öppnade porten rasade det in mycket kalluft. Dessutom läckte porten kring golvet. Då ångar det när man spolar varmvatten!

Hebbe, jaxpo: Bilen var en -98. Jag är övertygad om att den var (undermåligt) reparerad på områdena där klarlacken släppte, eftersom bilen i sig inte är klarlackad. Det var vingen och övre delen av vänter bakflygel upp på c-stolpen det gällde. Det var bara kring lackskarvarna som pekade uppåt som det släppte :) Snygg kärra det där!

Angående Lahega kontra Menzerna skulle jag nog vilja säga att de var likvärdiga på den här lacken. Körde jag både Power Finish (PF) och Final Finish (FF) eller No. 13 och No. 18 blev glansen likvärdig i mina ögon. Med bara PF och No. 13 vinner PF på att den beter mest som en polish av de två med allt vad det innebär. No. 13 känns grövre, om man säger så. Den är lite mindre dryg och torkade upp snabbare t ex.
Avverkningen var svår att avgöra då jag primärt jagade oxid, men såhär inledningsvis var det nog fördel Lahega No. 13 på en hårdare trissa.
FF och No. 18 å sin sida är mer olika än PF och No. 13. Lahega No. 18 ska nog t ex. köras kortare och hårdare än FF för att komma till sin rätt. Riktigt, riktigt blankt blev det dock av båda, med riktigt fin klarhet och lyster i lacken.

Jag skulle dock vilja testa Lahegas medel på en hårdare lack innan man kan säga nåt mer :)

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 16 jan 2010 11:32
av hebbe
vad är det för märke på den roterande maskinen du har???

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 16 jan 2010 11:54
av Tantrum
Milwaukee AP12QE heter den. "Samma" maskin som AEG PE 150 och Chicago CP8210.

Bra maskin! Har faktiskt inget att anmärka på :)

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 16 jan 2010 13:24
av jaxpo
Tantrum skrev: Hebbe, jaxpo: Bilen var en -98.
OK, annars är det väll så att det volvoemblemet som satt i grillen är from modellår -99 och klarglasen från modellår -00. Men då på en originalbil givetvis, de är ju så fiffigt att man kan byta grill o lyktor 8-)

//Johan

Re: Volvo S40- För hundra gubbar själv

Postat: 16 jan 2010 13:50
av Nisse
Jag fyller på tråden med ännu en S40 röd....polerade ½ huven och fotade.... ;)

Bra jobbet Tantrum :!: :!: :jeps

Bild