Sida 1 av 1

påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 01:52
av mortil
denna helgen blev lite hektisk . lägger upp lite bilder när ja hinner . denna fick jag akutsamtal av på fredag morgon att hans bil såg ut som skit och stod på mässan (och de är ju klart man hjälper en toyotaägare i nöd ;) ) . så nu ha man stått o polerat med ordentligt med åskådare.

Bild
Bild
Bild
Bild
Bild

hann inte ta några förebilder. hoppas det duger ändå . :)

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 07:12
av carina
Du e en riktig kompis Mortil !!!!

Ser bra ut!! :jeps

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 07:31
av nyberg
kul jobb, ser bra ut,,

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 08:46
av rkoo
Snyggt! Hur gick du tillväga?

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 09:42
av MAX
Håller med Carina du är en riktig kompis du Mortil :jeps
Eller som man säger Räddaren i nöden :P

Var ju lite i senaste laget att komma på att bilen behövde en polering när den redan var på plats ungefär som att stå och laga bilen när den redan är inkörd i hallen hos svenskbilprovning :lol:

Men som sagt det gjorde du bra och bättre reklam än så går ju knappast att få, och tror nog att du fick många åskådare och utställare ,att fråga sig för om när du kan ta hand om deras ögonstenar :brumm


Lite ot som det heter men den röda comondor(record) coupen tillhör en av mina favorit bilar 8-)
mvh max.

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 09:55
av rekaren
Bra jobbat Mortil.
Jag vart där i Fredags med min hyresvärd o kollade in mässan.

Max tänkte på att laga bilen hos svensk bilprovning. Min jobbarkompis gjorde en rätt rolig grej där, han rullade in med sin gammla volvo. Bes.mannen klagade att ljuset stod för högt och försökte hjäpa honom att sänka detta med skruvarna som är till för att justera detta, men detta gick ej. Kompisen som blev nervös över detta frågade då: vad skall jag göra?? Bes.mannen sa lite sarkastiskt: Du får väll släppa ut luften i framhjulen. Då slänger sig kompisen ner o gör detta o säger till en mycket förvånad bes.man: Säg till när det räcker. Bilen gick igenom och han fick låna en pump till att fylla på luft i sina däck innan han åkte där ifrån. Tror nog att bes.mannen har haft roligt åt detta på många fikaraster tillsammans med sina kollegor.

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 10:10
av MAX
Den var bra den Rekarn :lol: :lol:

max.

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 13:09
av mortil
gick över bilen med 3M extrafine sen ultrafina och sist orangesealer

det drog ju ut lite på tiden då folk ville komma fram och fråga en massa hela tiden :) gör inte mig något men va lite stressande då jag och johan skulle ha grillfest efter kl4 (tiden då vi blev klara också)

skulle va skoj och se hur många kort man finns med på nu då det va ett 30-40 tal som stod och tittade på när jag polerade motorhuven (som hade någon form av lackdefekt) kände mig lite uttittad

ägaren till bilen blev inringd sent torsdagskväll så bilen va inte ihopskruvad när den anlände till elmia helt. fattas bakdiff och massa inredningsgrejer och sånt.

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 14:13
av Nisse
Vad tycker du om Orange Sealern ?

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 18:42
av mortil
Nisse skrev:Vad tycker du om Orange Sealern ?
Bra. Riktigt fin är den. Får se efter sommaren hur den sköter sig:)

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 18:57
av Nisse
Har du bild på förpackningen ? :roll:

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 22:28
av Jiiins
Ja du mortil du nöjer dej inte med vanliga bilar du :) Så nu kanske du är kändis då ;)
Han du grilla o till A6-träffen?? :D

Re: påskhelgen

Postat: 05 apr 2010 22:56
av mortil
Jiiins skrev:Ja du mortil du nöjer dej inte med vanliga bilar du :) Så nu kanske du är kändis då ;)
Han du grilla o till A6-träffen?? :D
nej fy För hundra gubbar :P de hanns inte med. hela lördagen vart ju förstörd. sov fram till kl 14 eller nå sånt . sen va ja i garaget o körde lite koll på bilen så den skulle va fit for fight inför kvällen :P sliter ju en del o på delarna o busa. tur man kör hållbar maskin iaf .

men på fredagen va vi i garaget och grillade på kvällen . vart trevlig uppslutning runt 30 pers tror ja . riktigt roligt.