Sida 1 av 1

Blandade vinterprojekt

Postat: 01 jan 2011 22:16
av mrjohn
Jag har under vintern lovat mina garagevänner att snygga till deras bilar under vintern när dom ändå står rena och uppallade i garaget. Det är riktigt skönt att kunna åka ner och jobba med det man har lust med några timmar då och då, utan tidspress. Resultatet har blivit grymt bra och det har varit riktigt roligt att verkligen få lägga mycket tid på bilarna för att få det så bra det bara går.

Tyvärr har jag bara haft med mig kameran vid ett par jobbpass så det är lite sådär med bildmaterial tyvärr, men men detta är vad som finns.


-Porsche 911 (964) RS 1992
Polering i 3 steg + Vax Zymöl Concours, total tidsåtgång utvändigt ca 17 timmar.
Roterande Festool med Menzerna Powerfinish, roterande med Superfinish och sist occilerande Flex med Superfinish.

-911 (993) 4S 1997
Polering i 3 steg + Vax DoDo Supernatural. Riktigt sliten lack efter att altid ha haft ett hårt täcka över + att det krävdes färgbättring i vissa hörn efter att en nybörjare hade fått gå lös på bilen innan och kört igenom på flera kanter :( Sanslöst att seriösa firmor släpper på nybörjare på bilar värda 450000kr.
Tidsåtgång 18 timmar. Roterande med PF, roterande med SF och sist occilerande med SF.

-944S2 1991(mitt banbygge)
Våtslipning, polering och lackförsegling. Inte klar ännu.
Roterande med Powergloss, roterande med PF och sist occilerande med SF.


993:

Innan:
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
50/50:
Bild
Bild
Efter polering:
Bild
Bild

944:

Innan:
Bild
Bild
Bild
Våtslipning:
Bild
Bild
Efter:
Bild
Bild

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 01 jan 2011 22:34
av 945an
Oj så fint det blir, kul att se du delar med dig av dina projekt såhär i vintermörkret och kylan! Måste vara riktigt skönt att, som du säger, kunna arbeta med det lite då och då i sin egen takt.

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 01 jan 2011 23:32
av Jiiins
Tjusigt :best

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 02 jan 2011 00:06
av Linden
Snyggt, fina bilar... :jeps

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 02 jan 2011 19:35
av Jimmy Larsson
Snyggt!!
Var ju inga dåliga bilar heller!

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 03 jan 2011 21:15
av Gunther
Kula bilar! :nicka Porschen är så jättefina :jeps

Bra jobbat! :best

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 03 jan 2011 22:32
av mrjohn
Jag tackar! :D

Det är skoj att arbeta på bilar som intresserar en själv och det skall bli kul att se resultatet till våren efter ett lager vax till :brumm

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 03 jan 2011 22:47
av Nisse
Bra jobbat mrjohn :jeps

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 08 jan 2011 17:51
av Crille
Kan bara säga :jeps :jeps ser najs ut

Re: Blandade vinterprojekt

Postat: 09 jan 2011 10:53
av danne5
man blir inspirerad, om man hade ett varmt garage skulle det vara roligt :brumm