Sida 1 av 1
Första poleringen med maskin!
Postat: 24 maj 2011 12:07
av PatricF
Så var man fast... Köpte mig en "leksak" förra året som jag nu till våren tänkte fixa upp då jag inte vet hur mycket förra ägaren har "putsat" på bilen....
Köpte redan förra året en rad saker från BBV men då blev det mest åkande av så nu tog jag o satte igång när jag såg att det skulle bli en halv taskig vecka
Började med att tvätta bilen med HD-Grön och sedan Sonax Glans schampo (ska köpa hem ngt annat)
Använder en microfiber handske (okänt märke ) Vill ha en lammulls handske så det blir ytterligare ett inköp
Tvättad och klar
Gick sedan över bilen med Menzerna Power Finish och gula trissor på min Biltema maskin efter ett par timmars polerande så insåg jag att jag hade repor som ej gick bort. Testade med att byta trissor till Svarta HD ej heller det hjälpte. Beslutade mig då för att göra det bästa möjliga med det jag hade.... Efter PF så gick jag över bilen med Menzerna Super Finish och orange hd trissor. Efter spritning så har jag lagt på två lager Ultima Paint Guard Plus +. Plast detaljerna har jag putsat med Concept Vista. Känner mig ganska nöjd med resultatet och kan lugnt påstå att jag har fått blodad tand efter detta.
Färdiga resultatet:
Har lagt en beställning hos BBV på Menzerna Power Gloss samt optipad för att försöka få bort dom repor som är kvar.Väntar bara på paketet:)
Funderar på om jag skall testa att köra en omgång med Concept New Horizon (läste att det passade mörka lacker) på bilen nästa gång och sedan lägga på Menzerna Power Lock Polymer Sealant eller Menzerna Sealing Wax istället för Ultima PGP+ och sedan underhålla med PGP+ efter varje tvätt.
Skall även titta efter ett annat schampo och funderar då på att köpa Meguiars Gold Class Shampo eller Allbrite Cherryfoam finns det andra som har andra bra förslag på schampo
Det här var så skoj att jag tänkte dela med mig! Synd bara att frugan kanske inte riktigt ser det roliga i att tvätta bilar och att putsa och polera på dessa i tid o otid. Nästa projekt blir bruks bilen (man ser den i reflexen där den står på gatan)....
Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 24 maj 2011 13:41
av Jimmy Larsson
Såg ju bra ut!
Vad smetar du på på däcken?
Ang. schampo så rekommenderar jag starkt Ultima Paint Guard Wash och Dodo Juice Born to be mild, det är mina absoluta favoriter. De i kombo med en lammullsvante är super!
Har provat Allbrite Cherryfoam en gång bara och det har jag väl inte heller någe dåligt att säga om...förutom att man blir så grymt sugen på att smaka på det, det luktar ju sååååå gott!

Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 24 maj 2011 14:18
av peterv
Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 24 maj 2011 14:53
av PatricF
Jimmy Larsson skrev:Såg ju bra ut!
Vad smetar du på på däcken?
Ang. schampo så rekommenderar jag starkt Ultima Paint Guard Wash och Dodo Juice Born to be mild, det är mina absoluta favoriter. De i kombo med en lammullsvante är super!
Har provat Allbrite Cherryfoam en gång bara och det har jag väl inte heller någe dåligt att säga om...förutom att man blir så grymt sugen på att smaka på det, det luktar ju sååååå gott!

Det var någon flaska från Turtle som är för däck som jag hittade i garaget... tror jag köpte den i Ullared av alla ställen för ett par år sedan.... Funkar i allafall. Funderar på att köpa Concept Contour vid tillfälle.
Ultima Paint Guard Wash har jag läst om här på forumet och det verkar vara bra... men det kostar en slant

fast det kostar att ligga på topp

Får luska vidare lite innan jag bestämmer mig vilket det blir.I värsta fall blir det till att köpa ett par olika.... Det skulle finnas schampo i mini flaskor för 30-40 kr (för typ 3-4 tvättar) så man kan testa sig fram vilket man tycker bäst om. Då skulle man ju kunna köpa 4-5 olika
Lammulls vante ska det iallafall bli i framtiden...
Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 24 maj 2011 16:25
av Robin-t
Grymt fin resultat, bra jobbat

! Jag kan inte rekommendera att lägga först menzerna sealing wax och sen underhålla med PGP. Det tjänar du ingenting till, bättre att lägga flera lager Ultima istället. Tror inte du är i behov av det men om du skulle vilja kan du ju toppa med ett lager vax sen, men då lägger jag hellre ett extra lager Ultima!

.
Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 24 maj 2011 16:57
av Jiiins

Jobbat......Nu får du glida runt i

........Med blänka i år

Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 24 maj 2011 19:48
av limban
Mycket snygg bil du har.. vill du ha cabben brun eller vill du färga den svart så går det så du vet..

Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 24 maj 2011 21:39
av rkoo
Välkommen till träsket!
Bra jobbat och jag tror nog du själv ser ett betydligt bättre resultat än de gånger du putsat för hand?
Optipads och Power Gloss får garanterat bort ännu mer av de rejälare reporna men då bör du köra med Power Finish och skumtrissor efter.
Vad gäller schampo så är absolut Ultimas en härlig upplevlse att tvätta med men själv brukar jag återkomma till just Sonax Glansschampo som fungerar utmärkt och är dessutom billigt.
Ang lackskydd så känns vaxpolish+lackskydd+lackskydd definitivt onödigt. Glansen sitter till 95% i poleringen och redan nu ser du ut att uppnått bra glans!
Lägg hellre 2-3 lager Ultima PGP till eller toppa med ett rent vax utan polerande effekt ovanpå Ultima.
Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 25 maj 2011 10:13
av PatricF
Roligt att få uppskattning för bilen... Kan väl kalla det 40års kris eller liknande men har drömt om Mustang länge och det är helt klart en härlig känsla att höra V8an
Vad gäller Cabben så gillar jag färg kombinationen så den får vara brun, däremot skall jag köpa hem ett riktigt rengöringsmedel för Cab såg att ni hade Autoglym Fabric Hood Kit så jag funderade på detta.
Schampo verkar vara en djungel (precis som övriga medel) så vi får se hur det blir vill mest prova ngt annat! Just nu lutar det åt Ultima, Dodo Juice Born to be mild eller Allbrite Cherryfoam tror det är en smak sak vilken man väljer... önskar att man kan testa alla tre !
Power Gloss räknar jag med skall hjälpa mig att få bort dom sista reporna.... sedan går jag över med Menzerna PF och SF samt PGP+
Prata om att man har hamnat i träsket eftersom man redan vill testa nya saker samt andra lösningar för att få mer "glans"
Mina funderingar är om man lägger PF och sedan Concept New Horizon istället för SF och sedan lägga på PGP+ (2-3 lager) och ev toppa med ett vax... (men vilket?) eller skippa PGP+ och istället köra med vax!
Om jag ska välja ett vax vilket ska jag ta då? Funderade ju på något av Menzerna's och just nu lutar det åt Sealing Wax. Ska man titta på andra märken som tex DODO Juice anpassat för mörka lacker , dom ser ju intressanta ut
Mitt förslag att lägga på PGP+ efter tvätt kan jag hålla med om nu känns onödig. Isåfall kan jag istället satsa på att köpa hem Autoglym Aqua Wax eller något liknande för att underhålla...
Om jag vill "börja om" på bilen hur gör jag det enklast ?
Nu när man fått blodad tand så är man ju lite sugen...
Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 25 maj 2011 13:42
av Jimmy Larsson
5,875kr per tvätt blir det med Ultima schampot om du använder 20ml som rekomenderat.
Billigare per tvätt om du jämför med att köpa 500ml Cherryfoam (6,32kr/tvätt), men dyrare än Cherryfoam om man köper 1000ml av den då literpriset är lägre då (4,76kr/tvätt).
DodoJuice Born to be mild blir 6,66kr/tvätt om du köper 250ml och 5,97kr/tvätt om du köper 500ml.
Lite onödigt räknat kanske, men menar bara på att du inte kan stirra dig blind på vad flaskan kostar.
Jag kan verkligen rekommendera Ultima eller BTBM, Cherryfoam har jag som sagt bara provat en gång...avrinningen var inte lika bra som de andra 2 vad jag kommer ihåg.
Re: Första poleringen med maskin!
Postat: 25 maj 2011 19:25
av PatricF
Ja det är ju inte priset per flaska som är problemet utan snarare att du när lusten finns här (och man hart trillat dit) vill jag gärna testa alla tre samtidigt och att köpa schampo för 400-500 kr känns som mycket pengar. Det lutar åt Ultiman iaf
Fast just nu ligger mitt fokus mest på att bilen ska skina.... MYCKET !