Sida 1 av 5

Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 02:13
av Dannek
Tjena! Har sneglat länge över andras projekttrådar och lärt mig massor men nu när jag har kommit igång hade det varit kul att dela med mig av vad jag gör. Här kommer jag lägga upp bilder på massa olika projekt men mycket kommer handla om min egen bil men ibland kan man även få fixa andras bilar :)

Beställde lite polermedel av Meguiar´s och tänkte att det är lika bra att min bil får en omgång!

Detta är då min första bil som jag har haft i ca 1,5 år, mitt beroende (bilvård) började när jag fick ett paket i julklapp som innehöll godsaker... Har sedan dess tvättat bilen minst en gång i veckan ( ett år snart).

Jag får be om ursäkt redan nu för få och usla bilder samt belysning, har bara en mobilkamera samt kass takbelysning i garaget.. Klicka gärna på bilderna för lite bättre kvalité

Bil: V70 T5 årsm 1999

Vad jag har använt

Tvätt:
BBV Green
Meguiar´s NXT Schampo

Polering:
DAS-6 Pro
Meguiar´s M101
Meguiar´s M205
Nordic Pad Microfiber cutting.
Nordic Pad Blå (mjuk)

Lackskydd:
Arctic Seal 2.0 2k

Har tyvärr inga bilder före men det var mest smårepor som har stört mig ändå sedan jag köpte bilen (inga hologram eller "Swirls" )

Efter M101 och MF cutting pad:
IMAG0612 (1).jpg
IMAG0617.jpg
Jag tycker det var ganska imponerande att det inte blev mer efterjobb.. Hade kunnat gå direkt med skydd över detta om man inte hade varit helt putstokig :lol:


Sedan följde jag upp med M205 för att förhöja glansen en aning :)
IMAG0622.jpg
Efter Arctic Seal 2.0 2k
IMAG0623.jpg
IMAG0626.jpg
IMAG0629.jpg
Sa någon ved :lol:
IMAG0631.jpg
Det var allt för mig denna gången, kommer förhoppningsvis mer snart! :)

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 07:16
av MrMikaelEricsson
Nice!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 09:48
av popp
Mycket snyggt jobbat. :jeps

Den blev riktigt blank o snygg. :brumm

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 12:39
av Cogo
Snyggt jobbat.

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 12:46
av henkek
Riktigt fint resultat :)

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 13:36
av korvis
Snyggt jobbat!
Men det ser lite trångt ut, kommer du åt överallt?

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 18:00
av Dannek
korvis skrev:Snyggt jobbat!
Men det ser lite trångt ut, kommer du åt överallt?
Tack så mycket för alla glädjande ord,

Jag kommer åt överallt men det är precis.. väldigt trångt som du sa :cry: Jag får bita ihop i ca ett år till så flyttar vi till ett nytt hus med nytt dubbelgarage! kommer bo i garaget sen :lol:

måste lägga till en ganska så rolig sak.. Bilen började gå konstigt och ABS lampan lös så i väntan på en tid hos verkstaden så polerade jag ju den medans den stog inne i garaget och nu när jag skulle ut och testköra hade det försvunnit :o inga problem och bilen gick som en pärla :D måste ha varit den omsorgsfulla massage jag har gett den som gjorde att den slutade gnälla ;) :brumm :brumm

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 22:06
av kim.hansson.142
Tja! Hur tycker du DAS-6 funkar? E sugen på att klicka hem en! Ja får ju inte ha chefens rupes....

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 13 jan 2015 23:18
av Dannek
kim.hansson.142 skrev:Tja! Hur tycker du DAS-6 funkar? E sugen på att klicka hem en! Ja får ju inte ha chefens rupes....
jag har tyvärr inte någon annan polermaskin än biltemas dubbelmaskin att jämföra med men jag är väldigt nöjd med DAS-6 pro, Den känns väldigt gedigen och har kraft så det räcker. Man kan trycka väldigt hårt utan att trissan slutar rotera men på kanter kan det vara svårt att få den att rotera ordentligt.. ska förövrigt köpa en roterande senare så man kan göra grovjobbet med roterande och slutfinish med denna maskin :)

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 18 jan 2015 17:31
av Dannek
Biltvätt Idag!

Mammas bil behövde en tvätt idag efter 2 veckors pendling 6 mil om dagen.. Polerade den för ett par månader sedan och efter det förstod hon nog vad maskintvättar gör med lacken :cheers . Numera är det jag som tvättar den och sköter om den, Jag tjänar en slant och hon får en betydligt renare och bättre underhållen bil billigare vilket är win win för båda :D

Börjar med att slänga in en 50/50 bild på hur den såg ut innan jag polerade den. ;)
IMAG0587.jpg

Nu till dagens tvätt.

Hur den såg ut.
IMAG0638.jpg
IMAG0639.jpg
IMAG0640.jpg
BBV Green
IMAG0644.jpg
Fick hem prov av Dipyourcar, Schampo och fälgtvätt! Körde Schampot 50/50 i lansen och skummade över hela bilen efter att BBV Green hade fått verka några minuter..
IMAG0642.jpg
IMAG0645.jpg
Bilen Blev riktigt ren efter detta, det var bara en tunn trafikfilm kvar :)


Nu var det dags för Dipyourcar´s Fälgtvätt.

Tycker den fungerade bra.. Fälgarna /navkapslarna var inte så smutsiga men fälgtvätten tog enkelt det som fanns!
IMAG0646.jpg
Sedan tvättades bilen med Dipyourcar Schampot och Meguiar´s Wash Mitt!
IMAG0649.jpg
Slutresultat :D La Arctic Seal efter poleringen så jag använder Arctic Boostern efter varje tvätt!
IMAG0652.jpg
IMAG0653.jpg
IMAG0654.jpg
Tycker Dipyourcar´s Schampo och fälgtvätt fungerade bra! Schampot skummade bra och gav ett riktigt bra glid :jeps


Hoppas ni har haft en trevlig helg! :)

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 01 mar 2015 20:15
av Dannek
Tjena! denna helgen har jag polerat min nya bil! Den var i rätt bra skick men det gick att få den till en 10 poängare!

Vad jag har använt:
Tvätt:
- Prickbort (kallavfettning)
- Meguiar´s APC
- Meguiar´s Wheel Brightner
- Mothers Wash and Wax
- lite olika borstar och penslar
- CarPro Medium lera (som förövrigt var stenhård och när man skulle knåda den sprack den bara)
- Meguiar´s Ultimate detailer som glid

Lister: Meguiar´s Tire and Trim gel

Polering:
- Cleanyourcar DAS-6 pro
- Meguiar´s M101 med megs MF cutting pad
- Meguiar´s M205 med medium hård trissa

Skydd: Meguiar´s Gold class vax 2 lager

Blev lite dåligt med bilder men bättre än inget.

Bilen efter tvätt men innan lera! helt oredigerad med en fin solnedgång :cheers
01f8f733dc1d65508b97733ef87ad044ddf2990616.jpg
Carpro´s meduim lera, helt värdelös i min mening, den tog bort skiten men gick inte att knåda om och helt stenhård..
016d2cde555c7d692b6b6187f5e82788d8a970c9fb.jpg
Sen glömde jag helt av att ta kort under poleringen :cry: men nu kommer bilder på när den var färdig
015a2c24904bdff6b77686f40b065f56e48a639798.jpg
017bc081d540df814481a35483be89cf75997f30c3.jpg
01472267d5bfcd28c3bbacadf24729d2c2d64060e9.jpg
Tvättade motorrummet med megs APC och det blev väldigt rent av enbart det, tog knappt 5 min och sen la jag på megs Tire and Trim gel, lite för glansigt för min smak när den här bilden togs men när det hade torkat ordentligt blev det en snygg svart matt yta! :jeps
0181d051db48c4e3a5d82ffdfd54e270bba2b76368.jpg
Fattar inte varför det kommer en bilaga längst ner men den får väl vara där om den vill det :ugeek:

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 01 mar 2015 20:25
av miken
snyggt!

Vad tycker du om Mothers wash & wax? :)

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 01 mar 2015 22:14
av Dannek
miken skrev:snyggt!

Vad tycker du om Mothers wash & wax? :)
tack! Jag gillar det inte speciellt mycket, det är inte jättedåligt men ingen höjdare! min flaska luktar ingenting, skummet försvinner efter halva tvätten.. annars är det bra glid! är med i en facebookgrupp där det hyllas till skyarna men när jag testade det första gången så blev jag djupt besviken! nu får det agera fälgschampo och så återgår jag till min favorit, Megs wash and wax :)

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 01 mar 2015 22:31
av Pierriewargen
Undrar vilken bilvårdsgrupp det är... :D

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 01 mar 2015 22:54
av Daniel N
Trevlig bil[emoji6] det var några år sedan den polerades och svärfar har inte riktigt följt mina tvättråd...


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 02 mar 2015 10:37
av popp
Mycket bra jobbat. :jeps

Blank o fin blev den. :brumm

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 02 mar 2015 11:48
av miken
Dannek skrev:
miken skrev:snyggt!

Vad tycker du om Mothers wash & wax? :)
tack! Jag gillar det inte speciellt mycket, det är inte jättedåligt men ingen höjdare! min flaska luktar ingenting, skummet försvinner efter halva tvätten.. annars är det bra glid! är med i en facebookgrupp där det hyllas till skyarna men när jag testade det första gången så blev jag djupt besviken! nu får det agera fälgschampo och så återgår jag till min favorit, Megs wash and wax :)
hehe ja jag har själv provat den och den åkte i soporna direkt! Var inte alls kul att tvätta bilen med kändes som det bara var vatten i hinken.Har läst mycket gott om Mothers produkter men jag har inte hittat något som har imponerat speciellt mycket på mig i alla fall

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 02 mar 2015 17:39
av Dannek
Pierriewargen skrev:Undrar vilken bilvårdsgrupp det är... :D
ja det kan man undra :lol:

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 02 mar 2015 17:41
av Dannek
Daniel N skrev:Trevlig bil[emoji6] det var några år sedan den polerades och svärfar har inte riktigt följt mina tvättråd...


Skickat från min iPhone med Tapatalk
Väldigt trevlig :best ;) vet hur det är, likadant med mina föräldrar.. inte lätt att lära gamla hundar att sitta men din svärfar verkar ha tagit väl om hand bilen i övrigt och lite smårepor blir det ju efter ett par år nästan oavsett hur man tvättar :nicka

Re: Dannek´s diverse bilvård

Postat: 02 mar 2015 17:43
av Dannek
popp skrev:Mycket bra jobbat. :jeps

Blank o fin blev den. :brumm
Tackar! jo det blev väldigt blankt, laddar upp en bild i helgen när jag har tvättat den :D