Sida 1 av 1
För hand eller med maskin?
Postat: 16 jul 2015 15:21
av kenta_k2
Hej hopp.
Blir det någon skillnad på lackskyddet eller waxet om man lägger det för hand eller med maskin?
Läste hos ett företag att dom la sitt 2K lackskydd med maskin.
Blir det bättre med maskin eller är det bara att det går snabbare?
BBV la ju tex sin 2K lackskydd för hand i en video.
K
Re: För hand eller med maskin?
Postat: 16 jul 2015 15:32
av Manor
Jag vet att det finns lackskydd som ska läggas med maskin...varför vet jag inte egentligen...värme kanske? Då pratar jag om ett rent lackskydd och inte skydd med polish som har en viss avverkan...då är ju alltid maskin bättre.
Jag har inget rent lackskydd som kräver maskin. Fördelen att köra med maskin blir dock att det inte går åt lika mycket medel...man "kör ut" medlet lättare/bättre. Vill man köra för hand så blir resultat inte sämre...mer medel, jobbigare och tar lite längre tid...i övrigt så ser jag ingen egentlig nackdel.
Mina 2 ören...
Re: För hand eller med maskin?
Postat: 16 jul 2015 16:44
av Perra83
Menzerna Powerlock blir jäkligt bra när man lägger det med maskin. Går som sagt nästan inte åt något medel och fort går det.
Re: För hand eller med maskin?
Postat: 16 jul 2015 17:52
av kenta_k2
Får testa att lägga powerlocken med maskin då.
K
Re: För hand eller med maskin?
Postat: 12 aug 2015 21:49
av deje
Vilken trissa har ni när ni lägger Menzerna PL med en da-maskin , svart super mjuk ? eller kanske en vit mjuk ( typ bbv billiga) ?
Motivera gärna era val!
Re: För hand eller med maskin?
Postat: 12 aug 2015 22:00
av Perra83
Ja har använt en "vanlig" mjuk svart trissa. Mycket följsamt.
Re: För hand eller med maskin?
Postat: 12 aug 2015 23:21
av Hej
Jag kör också med svart mjuk rondell när jag lägger PL. Rondellen är från Flex (som följde med kittet när jag köpte min 3401).
Körde för hand första bilen, men det är enklare och snabbare med maskin, så jag har gått över till det.
Re: För hand eller med maskin?
Postat: 12 aug 2015 23:52
av deje
Tack för svaren!
Har också kört för hand innan ,men tänkte testa med maskin ,har ett par supermjuka trissor liggandes här hemma men jag får nog köpa ett par mjuka svarta då!
Re: För hand eller med maskin?
Postat: 13 aug 2015 00:38
av ostkroken
Jag kör alltid med supermjuk nu för tiden, känslan är obeskrivligt mysig!
Skickat från min LG-D855 via Tapatalk