Sida 1 av 2

Hur/var tvättar ni?

Postat: 28 feb 2016 14:28
av danne142
Tjena!. Då miljökraven säger i de flesta kommuner att man inte får tvätta bilen hemma så undrar jag hur ni gör?. När jag bodde i värmland tvättade vi alltid hemma på gården men när jag flyttade ner till jönköping blev det helt annat.
Gillar inte riktigt gds hallarna som finns här, saknar ev tryckluft m.m att blåsa lister osv med.

Ser många här som har garage och hur har ni det?, har ni när ni renoverat garaget t.ex lagt i oljeavskiljare(tänker mest på när man ska vaxa osv efter), var tvättar ni?. Just nu hyr jag en lägenhet typ på en gård och har ca 2 mil till någon gds hall vilket gör att bilen är ju skitig direkt efter...

Går i tankarna att köpa hus och då är ju självklart garage ett måste men det löser ju fortfarande inte tvätt delen?, detta kommer troligen bli i ett villa område(ev ute på landet) så att tvätta utanför garaget lär nog inte bli uppskattat?.

Ska man kanske gjuta en platta med avskiljare eller med kanter så man sedan kan suga upp vattnet med en våtdammsugare t.ex?, problemet här blir väl dock att ta sig in på plattan med låg bil -.- .

huset jag kollat på just nu ligger iofs endast max 700m från gds hallen i nässjö men är ju inte säkert att man köper just de :P

Så hur gör ni kort och gott?:P, Skriv era tankar och lösningar (Y)

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 28 feb 2016 15:04
av kimpon
När jag flyttade till hus så kollade jag hur grannarna gjorde och det visar sig att alla tvättar hemma.

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 28 feb 2016 15:14
av danne142
kimpon skrev:När jag flyttade till hus så kollade jag hur grannarna gjorde och det visar sig att alla tvättar hemma.
Känns ju faktiskt som många gör det, om så är fallet behöver man ju inte fundera men tänk tanken att bo bredvid eller i samma område som en 70årig miljö aktivist. vafan gör man då? ;)

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 28 feb 2016 17:31
av Manor
Jag tvättar hemma under den varmare delen av året.
En granne har klagat på "att jag stör", men inget runt miljön. Övriga grannar störs inte så jag har tvättat vidare ;).

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 28 feb 2016 18:37
av danne142
Manor skrev:Jag tvättar hemma under den varmare delen av året.
En granne har klagat på "att jag stör", men inget runt miljön. Övriga grannar störs inte så jag har tvättat vidare ;).

verkar ju bara vara att hoppas då ;), Hittade detta på nässjö affärsverksamhet.

Först under avlopp:
"Biltvätt
Det bästa för miljön är att tvätta bilen vid anläggningar som renar och återanvänder tvättvattnet. På så sätt kommer inga lösningsmedel och oljerester till avloppsverk.

Tvättar du bilen hemma, så använd miljövänliga rengöringsmedel. Står bilen på gatan så rinner tvättvattnet ut i dagvattenledningen och ibland direkt ut i närmaste vattendrag. Placera därför bilen på en plats där vattnet kan filtreras genom jordlagret när du tvättar den."

Här står ju faktiskt inget om att du inte får (Y)

Går du sedan in på "biltvätt":
"Visste du att tvättvattnet innehåller bland annat däckpartiklar, olje- och bränslerester, vägmaterial och giftiga tungmetaller? Inte något vi vill släppa rakt ut i naturen...

Vad kan jag göra?
Tvätta helst din bil i en biltvätt. Om du tvättar bilen på garageuppfarten, gatan eller på andra hårda ytor, rinner tvättvattnet ner i dagvattenbrunnar och vidare i dagvattensystemet för att till sist hamna i närmaste vattendrag, kanske i sjön där du brukar ta ditt sommardopp.

Ett annat alternativ är att använda "gör-det-själv-hallar". Använd miljömärkta produkter när du tvättar bilen, ett enkelt och bra sätt att hjälpa miljön! I undantagsfall, är ett alternativ att spola av bilen från lera, grus och damm, på gräsmatta eller grusplan. Låt i sådana fall inte vattnet rinna ut i dagvattenbrunn.

... allt för miljöns skull!"

Hur För hundra gubbar ska man tolka dessa människor...

Direkt från nässjö kommuns hemsida:
"Nya riktlinjer för fordonstvätt i Jönköpings län
I mars 2015 antog samhällsplaneringsnämnden i Nässjö kommun nya riktlinjer för tillsyn av fordonstvättar. Riktlinjerna är gemensamma för hela Jönköpings län och är en del i att uppnå de miljökvalitetsmål som är fastställda av Sveriges riksdag, framför allt målen Levande Sjöar och Vattendrag samt Giftfri Miljö. Genom länsgemensamma riktlinjer bedöms fordonstvättar likartat i alla länets kommuner.

Följande ska inte godtas enligt riktlinjerna, vare sig för privatfordon eller för yrkesfordon:

Tvätt på gata, asfalterad parkeringsyta eller dylikt, så att avrinning kan ske orenat till dagvattenbrunn, dike eller dylikt.
Tvätt i garage utan oljeavskiljare.
- See more at: http://www.nassjo.se/Kommuninvaanare/Mi ... 4LOE2.dpuf"

Vilket jag antar betyder att står jag på grusplanen(grovgrus) bredvid garaget så är det lugnt? ;)

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 28 feb 2016 21:13
av Manor
På grusplanen är ok.
Vad jag förstått så kan man inte heller förbjuda biltvätt hemma utan att ta hänsyn till vilka medel som används. Rent generellt så skulle det annars kunna vara förbjudet att ha bilen på gatan om det regnar ;).
Som sagt...kallavfettning m.fl kemikalier är inget man bör hålla på med hemma, men vatten och miljövänligt schampo lär inte kunna förbjudas.

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 28 feb 2016 21:27
av Perra83
Avfettning och tvätt i tvätthall. När du kommer hem skummar du på lite schampo och spolar av och torkar torrt.

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 28 feb 2016 22:37
av e_king
Inte stå på asfalt där det i tegel leder till dagvattenbrunn. De vill att man står på grus eller gräsmattan så en naturlig filtrering sker. Som privatperson.

Skickat från min D6603 via Tapatalk

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 29 feb 2016 00:17
av Ola80
Jag tvättar hemma på uppfarten, bor i villagata. Vi är 13 hus i gatan och ca 3-4 pers tvättar sina bilar på uppfarten. Resten kör automattvätt eller spolningsanläggning. Ingen som har haft åsikter om att man tvättar hemma. Visst skall man vara ärlig är ju inte detta optimalt. Men jag anser att ska kommunen reglera detta så får man ju också ge rätt förutsättningar och inte bara förbjuda saker som tidigare varit självklara. Skall jag åka till en automattvätt får jag köra 2 mil dit och två mil hem. Jag undrar vilket som gör mest skada egentligen om man räknar in alla aspekter?

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 29 feb 2016 09:56
av jonkegtx
Hemma på uppfarten, har grusgång. Är med i Försvarets Motorklubb o tvättar där när det behövs (vintertid).

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 29 feb 2016 20:40
av hebbe
Med 2 hinksmetoden på okq8. Har ingen möjlighet att tvätta hemma.

Skickat från min SM-G900F via Tapatalk

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 01 mar 2016 12:32
av Norrhyttan
Jag tvättar hemma på grusplan. Kollade med kommunen på skoj och fick svar att först vid 5.000 bilar/år (!) var det anmälningsplikt.

Re: Sv: Hur/var tvättar ni?

Postat: 01 mar 2016 13:00
av ostkroken
Norrhyttan skrev:Jag tvättar hemma på grusplan. Kollade med kommunen på skoj och fick svar att först vid 5.000 bilar/år (!) var det anmälningsplikt.
Aj aj, bara 5.000. Dags att dra ner på sommartvättarna nu då? :)

Skickat från min LG-D855 via Tapatalk

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 01 mar 2016 18:08
av Lill-Dan
Jag tvättar också på grusplan utanför garaget. Men min ena granne verkar inte gilla det riktigt... Hon påpekade i somras att då vi har eget vatten,borrade brunnar,min är drygt 100m,så var hon rädd att det skulle bli problem med dricksvattnet..

Re: Sv: Hur/var tvättar ni?

Postat: 01 mar 2016 19:05
av korvis
ostkroken skrev:
Norrhyttan skrev:Jag tvättar hemma på grusplan. Kollade med kommunen på skoj och fick svar att först vid 5.000 bilar/år (!) var det anmälningsplikt.
Aj aj, bara 5.000. Dags att dra ner på sommartvättarna nu då? :)

Skickat från min LG-D855 via Tapatalk
Äger man bara EN bil så skulle det innebära att man får tvätta den 13,7 gånger per dag utan problem. Då får man f-n ligga i :mrgreen:

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 01 mar 2016 21:09
av ostkroken
Minst sagt!

Skickat från min LG-D855 via Tapatalk

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 03 mar 2016 09:10
av jojje
Vintertid i mackens tvätthall, sommartid på garageuppfarten.

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 03 mar 2016 11:11
av viper
Vinter tid tvättanläggning mest för bara skölja av med varmvatten
Samt tvätthallen för tvättning med schampo mm
Sommar hemma på uppfart


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 09 mar 2016 14:54
av MattisH
Oftast på 24/7 gds anläggning den sista tiden. Orkar tyvärr inte lägga så mycket energi på tvättarna just nu. Har gått över förväntan, men visst får jag tvättrepor. Det fina är varmvatten och högre tryck än i min högtryckstvätt hemma.

Jag har även tillgång till varmvatten på brandstationen utomhus, men där rinner vattnet rakt ner i dagvattnet pga. asfaltbeläggning.
Hemma kommer det bli tvätt på singel i min carport när jag väl blir klar med bygget.

Re: Hur/var tvättar ni?

Postat: 10 mar 2016 20:16
av Sandgrens
Tvättar sällan hemma men händer. Tvättar annars på jobbet med en fast installerad högtryck som blåser på väldigt bra!

Det "farligaste" att tvätta på uppfarten är inte medlen (oftast) utan det som tvättas av bilen...