Sida 1 av 1
Rengöring av ljust halvläder?
Postat: 30 sep 2011 14:11
av SnowJim
Hej!
Jag har en Volvo V70N som har ljus halvläder och tyget här är ganska skitigt.
Jag hyrde en vattendammsugare(spurtar och suger upp vatten med medel) från Bauhaus men jag fick bara med det stora munstycket så det blev ingen höjdare. Jag lade dock 2 timmar på att dammsuga igenom klädseln och visst hjälpte det men tyvärr inte tillräckligt. Hade jag haft riktigt munstycke och mer tid så hade det säkert blivit bra.
Frågan är nu vad mina alternativ är? Jag funderar på om jag bara kan ta och gnugga in rengöringsmeddlet(uttspätt med vatten) och sen suga upp det med en grovdammsugare som tål vatten?
Jag har ju inte lust att köpa en dammsugare för 1000 kr så man kanske kan använda en sådan som de erbjuder på tvätta själv macker?
Har ni några goda råd till mig?
Re: Rengöring av ljud halvläder?
Postat: 30 sep 2011 15:44
av Stupid-Flanders
Re: Rengöring av ljud halvläder?
Postat: 30 sep 2011 16:02
av SnowJim
Mycket bra! det är likadan klädsel på min men då något smutsigare än vad din var.
Ska ta o läsa igenom det där i lugn o ro lite senare.
Re: Rengöring av ljud halvläder?
Postat: 30 sep 2011 20:35
av SnowJim
Har nu haft tid att titta igenom tråden. Mycket bra förklarat!
Såg att du hade någon spruta också? Vad var det för något? Är det något nödvändigt?
När vi körde med vattendammsugaren så fick man köpa till ett kemtvätt för 200 kr (lite halv liter flaska) det är över hälften kvar i den så det borde jag väll kunna använda? Eller bör jag försöka få tag på Rug & Upholstery?
Var köpte du dina saker? det hade ju varit skönt om man slipper beställa allt online.
Såg i Ö&Bs utskick att de säljer en grovdammsugare för 349 kr kr med 1000w, se här :
http://multi.mediapaper.nu/?PubId=4551F ... FC6D21986F (Sida 7) Man kan ju alltid fråga sig om den suger tillräckligt bra? Man vill hellst inte ha kvar allt medel i klädseln.
Re: Rengöring av ljud halvläder?
Postat: 30 sep 2011 21:14
av Stupid-Flanders
I den lilla sprutan hade jag Ruggan (Rug & Up) och i den stora vattnet jag använde när jag sög upp medlet.
Vet inte vad det är för kemtvätt du fick med men det borde väl funka.
Ruggan och impregneringen köpte jag från Prorecond.se
När det gäller rengöring och insmorning till skinnet så har IKEA ett kit, tror det kostar runt hundralappen. Har inte provat det men hört att det ska vara bra.
Mirakelsvamp kan du köpa på ICA och Microfiber-dukar finns på Biltema, Jula, ICA mm.
Biltema har ett bra paket med olika dukar och tvätthandske.
Dammsugaren kan jag inte uttala mig om men det kanske finns någon annan här på forumet som testat just denna.
Re: Rengöring av ljust halvläder?
Postat: 03 okt 2011 09:58
av fille
Lämna in bilen till någon rekond kosta inte jätte mycket pengar, istället för tiden står hålla på själv sen inte blir nöjd. Eller någon på forumet som kan hjälpa som har tillgång till en bra klädseltvättmaskin.
/Philip
Re: Rengöring av ljust halvläder?
Postat: 03 okt 2011 19:57
av SnowJim
Hej!
Jag fick möjlighet att låna en Biltema grovdammsugare och jag måste säga att de är verkligen underskattade! Visst själva behållaren är lite klen(bubblas lätt) men förövrigt fungerar den väldigt bra!
Vi gjorde så att vi blandade tvättmedlet som vi hade över sen sisst med lite vatten i en blummspray sen var det bara att ta ett säte itaget. Spraya på vänta lite och köra med damsugaren rad upp och rad ner. Det tog ju lite tid men vilken skillnad!!! Vi fick ju inte bort allt men jag är helt klart nöjd och om man vill kan man säkert köra en runda till och få det ännu bättre.
Enkelt och bra!
Tack för alla tipps.