Sida 1 av 1

"laga" plast..

Postat: 08 maj 2012 18:04
av ante89
Tjena!

Undrar om någon vet något bra sätt eller om det finns något sätt att laga plast på bilen?
Tänker på plasten på kofångaren bak..

Lånar en bild från google så länge.. ska ner och ta en sedan på min så man ser vad jag menar mer exakt! :P

Bild

Det är den gråa/silvriga plastdetaljen jag tänker på..

Det var så när jag köpte den och det är typ repor och skador inga hål eller så men ser inte jätte snyggt ut så går det att göra något åt utan att byta hela är det kanske ett alternativ!

Re: "laga" plast..

Postat: 08 maj 2012 18:14
av Nisse
Ekonomiskt rep så brukar man förstärka upp med PL400 på baksidan...sedan lägga i sprickan eller defekten med elastisk plastic padding och sedan finspackel... ;)

Om det är bara lite yttre defekter..elastisk spackel...lite plastprimer..lack...klarlack...

Men en hög klassad del från skroten kan nog vara bäst...

Re: "laga" plast..

Postat: 09 maj 2012 16:16
av ante89
sådär tog några bilder med mobilen nyss..

Bild
Bild
Bild
Bild

hehe tycker nästan det ser värre ut på bilderna än i verkligheten :P
Får göra något åt rosten vid kontakten ser ja nu.. :O Får bli ett annat projekt xD

Vette tusan hur dem har lyckats å skada den så.. men tror bilen har varit tjänste bil innan åt någon förman på vägverket eller liknande..

Går det att fixa till snyggt utan att köpa nytt/begagnat.. tittat lite å priset för en begagnad del går på ca 2-3000 -.-