Sida 1 av 1
Blinkrelä Seat Leon Stella -01
Postat: 24 nov 2012 16:35
av tumba25
Min dotter har en Seat Leon Stella -01. På hennes beskrivning låter det som att blinkreläet håller på att ge upp. Men bilen är i Stockholm och jag är i Karleby, Finland. Svårt att leta upp blinkreläet härifrån när man inte har en aning om var den sitter på dom.
Folk borde hålla sig till Volvo eller Chevrolet.
Är det någon som vet var blinkreläet sitter på dom och hur den ser ut? Gärna bilder.
Tack
/Jari
Re: Blinkrelä Seat Leon Stella -01
Postat: 24 nov 2012 21:28
av Bebben
en googling visar att det sitter "i" knappen för varningsblinkers, men då på en av årsmodell 2000. Vet inte om det skiljer sig. Lycka till!
Re: Blinkrelä Seat Leon Stella -01
Postat: 29 nov 2012 12:50
av Lasseman
Bebben skrev:en googling visar att det sitter "i" knappen för varningsblinkers, men då på en av årsmodell 2000. Vet inte om det skiljer sig. Lycka till!
Precis så är det oftast på nyare VAG-bilar!
Blinkrelä Seat Leon Stella -01
Postat: 29 nov 2012 14:34
av Rogga
Har själv en vw passat 2001 där det knäpper från relät fastän man inte blinkar. Bytte ut relät som satt bakom varningsblinkersknappen. Tyvärr hjälpte inte det. Måste byta hela blinkersarmen.
Re: Blinkrelä Seat Leon Stella -01
Postat: 05 dec 2012 22:38
av tumba25
Hon skulle byta relä eftersom den tydligen var ganska billig. Om det inte hjälper väntar hon till jul när jag kommer dit så vi kan göra en ordentlig felsökning.