Sida 1 av 1

Tornador BLACK Z-020S

Postat: 02 aug 2018 11:47
av andreashalvar
Hej,

Funderar på att köpa en Tornador Black Z-020S för rengöring runt dörrar, bagagelucka, interiör och klädsel. Tänkte även använda den för rengöring av heltäckningsmattan i min båt (märke alumacraft). Ser att aliexpress säljer en liknande modell, https://www.aliexpress.com/item/MJJC-To ... 72cfa66201

Mina frågor:
- Vet ni om det är någon skillnad mellan originalet och modellen som aliexpress säljer?
- Tycker ni att tornador/aliexpress-modell uppfyller mina behov eller skulle jag satsa på en annan produkt?

Re: Tornador BLACK Z-020S

Postat: 02 aug 2018 13:13
av Manor
Jag köpte en variant från Kina, men den fungerade uruselt för mig.
I mitt fall blev det sen en bättre "kopia" som köptes av ett svenskt företag som nu stängt igen.

Den fungerade betydligt bättre, men kräver relativt stor luftmängd och min 50 liters 3 hk maskin räcker nog inte riktigt till.
Den senaste tiden så har jag använt en Kärcher ångtvätt i de fall jag annars skulle använt "Tornadoren", och då ångtvätten går att använda till en hel massa saker så rekommenderar jag hellre den. Självklart är det olika prylar, men användningsområdet kan vara densamma.

När det gäller tvätt av säten, mattor etc. så är en klädseltvätt helt överlägset ovanstående som jag själv bara använder på mindre områden/fläckar.

Re: Tornador BLACK Z-020S

Postat: 24 aug 2018 17:59
av TonyM
Det är den stora fördelen med Black serien att den är kullager till den roterande strålen mojängen. Vilket ska göra stor skillnad på storleken av kompressorn du behöver till den. Tornado Classic 010 har inte den med kullager heller vad jag har förstått. Men ska man köra mycket med Blacken så se till att ha lite överdimensionerad kompressor. Så man slipper vänta allt för länge. Tänkte du klädseln använda dig av tillbehöret som köps separat och kopplas till en våtdammsugare? Det verkar som en bra kombination och ska bli som en klädseltvätt.