Sida 1 av 1

Frågetråd om Trissor och Stödplattor

Postat: 29 mar 2010 08:06
av Stupid-Flanders
Den här frågan dök upp i en annan tråd så jag flyttar över den hit
viewtopic.php?f=3&t=1823
Vet inte vad som är fördel resp. nackdel med stor och liten stödplatta?
Jag är med på att trissan ska vara lite större än fästplattan men det jag menade är vad som är fördelar resp. nackdelar med stor och liten trissa?
EDIT: Ändrade rubriken så kan vi samla frågor här som har att göra med Trissor, stödplattor och liknande :jeps

Re: Fördelar/Nackdelar med olika storlekar på trissor

Postat: 29 mar 2010 09:03
av Marxus
Då fyller jag på med en fråga:

Vad är fördel/nackdel med en trissa som är 25 mm tjock motför en som är 50 mm?

Re: Fördelar/Nackdelar med olika storlekar på trissor

Postat: 29 mar 2010 09:08
av marcus
Med risk att låta som ett "smartass", så tycker jag att det är ganska självklart ;)
Stora trissor är bättre på stora ytor, medan en liten är bättre på mindre ytor. Man har större kontroll med en liten trissa, det råder även lite delade meningar om att en mindre trissa ökar risken för att bränna hål på lacken då man koncentrerar värmen mer. Detta är en aning motsägelsefullt då större trissor har en högre ytterhastighet än mindre trissor.

Själv så använder jag mest trissor som är 150, 130 och 77 mm. Vid stora och plana ytor så händer det att jag plockar fram trissor som är 165-200 mm.

EDIT:

Jag upplever det som att man har bättre kontroll med lägre trissor, då man kommer närmare lacken med maskinen. Dvs en lägre tyngdpunkt.

Re: Fördelar/Nackdelar med olika storlekar på trissor

Postat: 29 mar 2010 09:42
av Tantrum
Man får en effektivare polering med större trissa, eftersom hastigheten på ytterkanten är större som marcus skriver.

Tjockare trissor kanske kan vara lite mer följsamma och mjuka än motsvarande tunn trissa. Dessutom kan man kapa av dem för att få fram en fräsch yta när de blir äckliga, som när man polerad oxid. Men jag tycker man får sämre balans med dem.
Enda fördelen som jag ser är att en tjockare trissa kan binda mer skräp från lacken, vilket kan vara bra när man polerar oxid t ex.

Re: Fördelar/Nackdelar med olika storlekar på trissor

Postat: 29 mar 2010 13:12
av Marxus
Så för en nybörjare kan det vara rekommenderat att börja med 25 mm?

Fyller på med en till fråga som kanske avviker lite från topicen men tycker det är lite onödigt att skapa en ny tråd.

Hur pass mycket skiljer det sig mellan "dyra" och "billiga" stödplattor? Är t ex en för 70 kr mycket sämre än en för 200 kr? Hur pass viktig är själva dämpningen på plattan för poleringen? Och nu menar jag med skumrondeller.

Re: Frågetråd om Trissor och Stödplattor

Postat: 29 mar 2010 14:09
av Tantrum
Trissans tjocklek ingen jättestor roll anser jag. Balansen blir förvisso sämre, men det är nog mest en smaksak. Man vänjer sig nog :) Men man sparar ju en liten slant genom att köpa tunnare trissor.

Det är skillnad mellan mina dyra och billiga fästplattor iaf :) De billiga var inte helt raka osv när jag fick dem.
En platta med mjuk dämpning blir mer följsam runt karossens ytor, givet att trissan inte är allt för styv. Samtidigt kan den vara lite svampig när man trycker på, men det gör man nästan aldrig :)