Sida 1 av 1

3M Perfect-It

Postat: 08 maj 2010 22:36
av KristoferS
Någon här som provat 3M™ Perfect-It™ III Högglandskydd 09377 eller 3M Polish Rosa 80345?

Vore trevligt att höra lite erfarenheter av dessa två innan jag slår till och beställer. :)

Re: 3M Perfect-It

Postat: 09 maj 2010 11:59
av bustorp
09377 har jag bara lagt på två bilar, vit solid o svart met.
Jag tyckte det gav en riktigt bra glans o var lättarbetat med maskinen (dubbeltrissa).
Kunden tyckte väldigt mycket om resultatet. Blir visst riktigt lättvättat även efter lång period.

Jag har haft det med i mina egna privata tester/jämförelser men inte hittat att det synbart sticker ut jämfört med andra enstegsskydd.
Det är ju dock ingen garanti att det inte skulle göra det på andra lacker.

Re: 3M Perfect-It

Postat: 09 maj 2010 12:10
av P.Hellberg
något som jag värdesätter är hur skyddet är att arbeta med tex härdningstid hur det är att torka av osv och inte enbart resultatet. Hur skulle du säga att detta beter sig ?

Re: 3M Perfect-It

Postat: 09 maj 2010 12:14
av marcus
Jag har aldrig använt mig av 09377, men jag vill minnas att jag har hört att den kan vara stökig om man inte torkar av den ganska fort?

Re: 3M Perfect-It

Postat: 09 maj 2010 13:01
av bustorp
P.Hellberg skrev:något som jag värdesätter är hur skyddet är att arbeta med tex härdningstid hur det är att torka av osv och inte enbart resultatet. Hur skulle du säga att detta beter sig ?
Den går att torka av med en gång. Jag TROR att jag torkade det mesta med maskinen.
Minns inte om det var speciellt tungt att torka av för hand, det kan också bero på doseringen, så det är ganska individuellt OCH det beror självklart på vad man jämför med, eller hur?
Mer kan jag inte säga efter bara ett par bilar o några testytor............

Re: 3M Perfect-It

Postat: 09 maj 2010 21:51
av KristoferS
Tack så mycket för svaren!
Då kan jag tryggt beställa en uppsättning :)

Re: 3M Perfect-It

Postat: 09 maj 2010 22:14
av mortil
de är riktigt jäkligt och jobba med för hand. lägg på och torka av DIREKT. men blir bra yta av de.

jag har en nästan oöppnad flaska ja kan hälla över i en annan om du vill o skicka till dej

Re: 3M Perfect-It

Postat: 13 jun 2010 13:12
av KristoferS
Har nu kört 3M Polish Rosa 80345 på tre bilar, solid röd, svart metallic och marinblå metallic.

Det kritar inte alls mycket och fastnar inte på gummi/plast-lister hårdare än att det går att torka av. Det är så gott som helt dammfritt även när det maskinpoleras. Hållbarheten verkar vara "normal", inget revolutionerande i övrigt.

Största nackdelen med Polish Rosa är just färgen. Sätter sig medlet i ett stenskott på en mörk bil så syns det ganska markant. :)

Största fördelarna är den smarta korken som finns på 3M-flaskorna och hur enkelt det släpper vid polering även när det fått sitta en stund.