Sida 1 av 1

Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskemål !

Postat: 12 maj 2010 21:17
av Nisse
Vet att flera här på forumet efterlyst pasta vax...Så just därför finns nu Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste i shoppen.... http://shop.bollnasbilvard.se/meguiars- ... c-453.aspx

Bild

Artikelnummer:G12711
Beskrivning:
Meguiar's NXT Generation Tech Wax 2,0 Paste är ett vetenskapligt genombrott, som inför en ny dimension av glans och skydd. Denna förbättrade formeln ger otroligt djup, levande färger och en dramatiskt tydlig wet-look.

Nya Hydrophobic polymerteknologi ger obeveklig vatten avrinning och skydd mot oxidation, korrosion, UV-strålar och nedbrytning. Hydrofoba betyder "vatten-fruktade" och denna nya banbrytande teknik bygger en sådan otrolig skydd och ytspänning att vatten pärlor upp och bara glider bort din lack, tvätt efter tvätt

330 ml

Pris:299,00 kr

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 12 maj 2010 21:31
av MAX
Intressant produkt Nisse.
Hur tycker du själv att den lever upp till produktbeskrivningen.

mvh max.

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 12 maj 2010 22:45
av Nisse
MAX skrev:Intressant produkt Nisse.
Hur tycker du själv att den lever upp till produktbeskrivningen.

mvh max.
Det här är en produkt som vi inte har testat ännu...men kanske någon annan på forumet har erfarenhet.... ;)

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 13 maj 2010 09:06
av Tantrum
De svenska produktbeskrivningarna från Meguiars är verkligen inget vidare. Det ser ut som att de har direktöversatt alltihop med typ babelfish :)

Jag älskar NXT-"vaxet", fast av rent affektiva skäl :) Det är lättjobbat, ger en väldigt fin yta/glans och riktigt bra avrinning. Dock tappar man den här riktigt goa finishen man får inledningsvis rätt snabbt, även om skyddet säkert sitter kvar. Jag gillar dock att lägga det på våra egna bilar!

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 13 maj 2010 09:13
av tonimakaroni
Det lilla jag testat utav det så ger det förhållande bra glans, väldigt lätt applicerat och lätt att torka bort, men hållbarheten är riktigt kass enligt min mening. Inte testat pastawaxet men det på flaska och det är väl ändå samma dom båda? :)

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 13 maj 2010 09:20
av Tantrum
Det är samma produkt i både flaska och burk.

Jag tror att de flesta knäcker sina lackskydd med olika avfettningar rätt snabbt. Men frågan är om man behöver så mycket avfettning när man har ett nyapplicerat lackskydd? Jag har aldrig behövt det iaf, oavsett om jag lagt billiga skräpvaxer eller dyra märkesskydd :)

Edit: Jag flyttade två inlägg om avfettningar från den här tråden till "Fråga vad du vill-tråden", viewtopic.php?f=3&t=752&start=280
// Tantrum

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 13 maj 2010 11:10
av tonimakaroni
La det på en kompis bil för någon månad (början på april) sedan och tycker det inte var någon vidare effekt utav det när den spolades av nu. Visst man märkte att huven i detta fall var behandlat med något men någon Ahaa effekt var det då inte, och då vid tvätten användes ingen avfettning och bilen hade inte vart tvättat efter det las på.

Men tycker det är utmärkt att toppa ett lackskydd med detta wax! :jeps

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 13 maj 2010 11:58
av Göran
Hydrofobisk heter det på svenska, attans vilken usel översättning!

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 13 maj 2010 12:36
av Executive
Jag blev sugen på att prova något riktigt bra vax. Men det kanske är läge att köpa Autoglyms HD istället?

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 13 maj 2010 14:39
av bustorp
Står det i Meguiarspresentationen att vaxet har lång hållbarhet? Tror inte det.
Det är enda nackdelen i s f - hållbarheten på avrinningen.
Tvätta med ett riktigt schampoo så rinner det av igen. Det är säkert det Meguiars avser också.
Efter två tvättar så vet man inte om det är schampoot eller vaxet som ger avrinningen.
Det känns som det kvittar, liksom......

Glansen försvinner nog inte så fort.
Är det någon som har sett glansen försvinna när bilen är vaxad med NXT - vaxet?

Re: Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste enligt önskem

Postat: 13 maj 2010 17:36
av Nisse
Göran skrev:Hydrofobisk heter det på svenska, attans vilken usel översättning!
Är det här bättre.... ;)

Förstärkt med Hydrofobisk polymerteknologi ™

Nya Meguiars NXT Tech Wax 2.0 Paste ger en otroligt hög finish och ett skydd mot oxidation, korrosion, UV-strålar och skyddar lacken mot nedbrytning.

Hydrofobisk: betyder att den har mycket hög vatten-avstötande effekt. Och dom syntetiska polymererna i Meguiars NXT Tech Wax 2.0 Paste ökar ytspänning, skapar effekt som gör att vattnet bildar droppar som glider lätt av, tvätt efter tvätt.

Resultatet blir en dramatiskt förbättrad finish, vattnet pärlar när fordonet blir våt och ger ett ökat skydd mot damm, smuts och andra föroreningar.

Meguiars NXT Tech Wax 2.0 Paste har en ny, tekniskt avancerade formel som gör den lätt att torka bort utan ansträngning, skyddet producerar otroligt djup, levande färger och en fantastisk wet-look glans.