Ja! Nu kommer det tråkiga även till min stad, vinter... Dags att slänga på vintersulorna idag, tog lite bilder från kvällen, kanske inte så intressant, men alltid nåt!
Eftersom man fick sig för att köpa nån sportigare modell så lär man köra upp på plankor för att kunna få under domkraften, den enda bra "hisspunkten" vi hittade är 55cm in under bilen, så måste in med hela domkraften under bilen. Kommer snart investera i en ny längre och lägre så man slipper detta till nästa gång! Vi har trots allt 5 bilar i familjen, och hålla på att krångla med biltemas minsta (och sämsta) modell är det snart slut med!
Har byggt en egen däck-rack då vi har provat diverse billigare versioner från olika ställen, och med ett gäng större lättmetallfälgar på så viker sig de flesta efter ett tag. Så i trä fick det bli!
Farsgubben hjälper till
Ryser när man ser all smuts i hjulhuset
Första på plats! Något tight med 17" - Mellan vikterna och oket är det så man får in ett kreditkort ungefär.
I bak är det i alla fall något lättare att hissa
Smutsigt
Fick tag på ett gäng lappar som underlättar när man har massvis med däck och fälg - Och oroa er inte, kommer tvätta dessa imorgon när det är lite ljusare ute
Bytte även på syrrans leksaksbil
Lade även på detta på fälgarna ett par dagar innan, någon som provat, är det bra?
Detta var väl ingen höjdare enligt mig, sprider sig så brett att man sprutar ned halva fälgen. Har beställt en mer "gel" från AMMONYC som man lägger direkt på en foampad, så ska prova det senare.
Blev helt okej!
/Douglas