Idag har det blivit avklarat en del punkter på "att fixa listan" med bilen:
- Har bla tagit bort gamla stora motorvärmaruttaget som dessutom saknade sitt skyddslock från undersidan av stötfångaren. Används ändå inte på sommaren och så blir det ett renare utseende.
- Hade några slangklämmor kvar att byta till nya i motorrummet så de är med bytta.
- Saknat fäste till tändkablarna är ditsatt sån de inte hänger så löst ovanför ventilkåpan.
- Motorns kylfläkt med Viscokoppling som drivs från vattenpumpsaxeln gick alltid för fullt med ständigt "höfläktsblås" som överröstade motorljudet. Blev bytt idag till en fungerande begagnad fläkt.
- Bromssköldarna fram som jag nämnt tidigare att inte var så hela längre är bytta till nya galvade.
- Sist men inte minst så upplevdes ju bilen minst sagt synligt hög fram när Turbofälgarna kom på och idag kröntes dagen med att sänka bilen 40mm fram. Nu är det nästan så att den är något lite hög bak men jag får ha med det på "att fixa listan" när bilen kommer på en lyft nästa gång.
Blev nöjd med höjden fram, det passar bilen med Turbofälgarna och 60-profilen på däcken. Är fjädringsväg kvar med så bilen går fint utan att bli stötig

.
/Anders