Hittar inga ord alls om denna produkt, men den är iallafall på väg hem till brevlådan tillsammans med lite annat Pygel..
Någon som provat!? Det är ju tydligen en vaxpolish, som ska ge uppåt 12mån hållbarhet. Står dock ingenting om innehåll eller dylikt på hemsidan.
Är det värt att köra denna som lackskydd på båten eller ska jag gå på med ett rent 1k skydd som dessutom går snabbare att lägga. One step finishen skulle köras ut ordentligt med dubbeltrissig. Likt vanlig polering.
Har en flaska UPGP hemma också, men det jag provat med den är att jag tycker varken de ger en hal och mysig yta som speciellt mycket bättre avrinning än innan.. Känns inte som det händer något alls. Trots att jag följt konstens alla regler med tunna påläggningar osv.


