Vad som användes innan jag kom har jag inte riktigt koll på.
Tyvärr tog jag inte med mina maskiner så vi var två som polerade åt gången. Johan stor ned Rupes mini och Grön sp trissa och körde Crystal Rock. Liquid Elements grova medel. Jag själv var nyfiken på Marcus Fejk roterande så jag greppade den.

Provade den ihop med Crystal Rock och meguiar's Burgundy trissa. Efter ett varv med det så var de nöjda och började prata om lackskydd men jag var sugen på Black Diamond innan och föreslog det. Efter lite prat så bestämde vi oss för Black Diamond och LE gul trissa. Bilen blev ett snäpp svartare och fick den där glasaktiga blänkan jag brukar vara ute efter.

Lackskydd så blev det ett lager Paint Freezer och ett lager Carnauba Cream. Även om det blev en hel del repor kvar så blev det otroligt blankt och en skön wetlook.
Mellan varven så blev det en del prat om olika produkter och vad allt är till för. Vad man kan utesluta i början och vad som är lite viktigare att ha.
En trevlig sammankomst som kunde ha blivit ännu trevligare om fler hade dykt upp. Dessutom är det bra med fler olika synvinklar då det finns så många uppfattningar om medel och tekniker.
Provade även att lägga Krystal Kleens Purity X på en mattfolierad vit z3 med bra resultat. Den förstärkte effekterna och gav en bra avrinning. Hittar tyvärr inte bilderna på den. Kanske glömde att fota. [emoji5]
Förebilder har jag inga eftersom jag jobbade när de drog igång men lite efterbilder har ni har ovan. [emoji106]
/Fredrik
Skickat från min D6603 via Tapatalk