Hehee efter att jag läst att du tog just orange ch FF så körde jag denna kombo på en X6 , Vissa ställen fick jag ta till PF och optipad men funkade faktiskt bra med FF (Du kan se en bild på vax och lackskydd delen vars vi pratar vax på lackskydd och tvärt om)
Har alltid annars bara använd FF när jag velat få extra glans
För att svara på Antes fråga så nu när man fått in snitsen med 3401.an(tog ett tag)
Så vete fasiken om jag(kan vara inbillning)inte upp-lever ff effektivare än åtminstonde ip.n ibland kanske för att det blir blankare fortare men samtidigt så när det blir lättare repor(inte tvätt-repor)utan lite vassare repor.
så kör jag extrems recept bara helt enkelt kör väldigt sakta där jag vill ha lite mer bett funkar hur bra som helst samtidigt som man som ante nämde att ff blir osylig fortare så då har man full koll på reporna samtidigt som man har klös kvar i medlet så att säga.
Samt att i mitt fall känns det som att ip.n är bättre än ex pf då det finns mer att jobba med tar lägre tid att bryta ner men som sagt att det behövs lite mer tid för att medlet ska göra nytta som det heter då jag upplever att pf.n tar slut innan den gjort jobbet mina tankar blir då för min del att köra en gång till på samma ställe. nu gäller ju detta mina objekt som kanske sett sina bästa dagar(jag med för den delen)
sf.n har jag inte kört just nånting med bara lite men lika där så vill jag nog att medlet ska jobba lite längre utifrån den lilla erfarenhet jag har skaffat mej hittills just nu, men kan ju se annorlunda ut när man fått lite mera kött på benen.eller att det skulle fungera annorlunda för mej om jag körde en annan maskin men i det här fallen som jag upplever medlen med just 3401.an
sedan pg.n upplever jag som extremt av-verkande med just flex-lamm-ull gjorde ett litet test till i söndags då jag slipat klart corsan med 400korn laddade flexusen med just lamm-ullen och skickade på lite pg och gick lös på en del av huven först blev jag mörk-rädd
så bara att matta ner igen så har nog nämt det tidigare att med den här kombon ska man nog ta det lite lungt och använda ett lite grannare medel då det blir lite att städa som sagt men går man bet så varför inte klarade inte riktigt farsans kåpa på pickupen men som jag skrev så var det extrem apelsin-lack så man kom inte ner på djupet så här hade nog bara våtslip hjälp mina tankar som sagt.
Blev lite mycket men som sagt mina erfaren-heter och dela gärna med er av era mvh max




